IX Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku

IX EDD w Czersku

W sobotę, 10 września, zapraszamy do Czerska na wielki finał Turnieju Miast na szlaku książąt Mazowieckich, a w godzinach popołudniowych na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Inauguracja cyklu Turnieju Miast odbyła się w maju tego roku na zamku w Liwie. O tytuł honorowej stolicy księstwa mazowieckiego rywalizuje siedem miejscowości, prócz Liwu: Przasnysz, Sanniki, Ostrów Mazowiecka, Warka, Zwoleń i Czersk. I właśnie u nas, w Czersku 10 września odbędzie się wielki finał. Walka zapowiada się zacięta, bo różnice w punktach między poszczególnymi drużynami są niewielkie. O zwycięstwie zdecyduje wygrana w Smoczym slalomie ? taką konkurencję przygotowali organizatorzy na zakończenie turnieju. Finał zwieńczy koncert muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu Ceili.

Tego dnia atrakcji na dziedzińcu zamku nie zabraknie. Od godz. 15.00 zapraszamy na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które w Czersku odbędą się już po raz dziewiętnasty. Tegorocznemu wydarzeniu przyświeca hasło "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki". A w programie: koncerty, występy zespołów ludowych, pokazy rycerskie i widowisko plenerowe, nawiązujące do obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski. W spektaklu odtworzony zostanie pogański obrządek święta z tańcem i ogniem przed słowiańskim bogiem Perunem, konne walki wojów, które zakończy chrzest Mieszka i Dobrawy.

Niecodzienną atrakcją będzie uroczyste uruchomienie kuźni wraz ze stanowiskami mincerza i płatnerza (TOnZ w Czersku).

XIX EDD uświetni koncert zespołu muzyki dawnej ?Alta?, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki świeckiej i religijnej XV-XVII wieku. Instrumentaliści grają na replikach instrumentów dawnych: fletów prostych, viola da gamba, lutni, szałamaji czy harfy. Interpretując muzykę dawną artyści korzystają ze wskazówek, które można odnaleźć w dawnych traktatach.

 

 

W związku z remontem ulicy Warszawskiej dojazd do zamku od ul. Książąt Mazowieckich.

W trakcie trwania imprezy dostepne będą dwa bezpłatne parkingi.